SIKÇA SORULAN SORULAR

Mide Botoksu nedir?

Midenin belirli bölgelerine endoskopik olarak yapılan enjeksiyon yöntemidir.Mide kas ve sinirlerinin blokajını sağlayan kilo verdirme yöntemidir.

Mide botoksu kaç kez yapılabilinir?

Bir kişiye Altı (6) ay arayla üç kez yapılabilinir.

Mide botoksu kaç kilo verdirir?

Bir uygulamada 10-20 kg arasında kilo kaybı sağlar.

Mide botoksu etkisi ne kadar devam eder?

Altı aya kadar devam eder.

Mide Balonu Uygulaması nedir?

Mideye endoskopik olarak ameliyatsız balon yerleştirme işlemidir.

Mide Balonu ile kaç kilo verilebilir?

15-40 kg arasında kilo kaybı sağlanır.

Şekerli Gıda tüketimi meme kanserine yol açar mı?

Şekerin direkt olarak meme kanseri ile bağlantısı yoktur. Meme kanserinden korunmak için ideal kilomuzda olmaya dikkat etmemiz yeterlidir.

Meme kanseri tedavisi alan kişi kalabalık ortamlardan uzaklaşmalı mı?

Meme kanseri tedavisi sürecinde kalabalık ortamlardan kaçınmak yerine daha çok sosyalleşme ve moral bulma olasılığı olan ortamlarda bulunulmalı. Tedavi sürecinde kalabalık ortamlardan mikrop kapmak gibi bir durum söz konusu değildir.

İlk mamografi ve ultrason kontrolünü kaç yaşında yaptırmalı?

35-40 yaş arasında bir kez mamografi ve ultrasonografi yaptırmalısınız. Bu, “Temel mamografi” olarak adlandırılır. 40 yaşından sonra ise rutin mamografi taraması yaptırmanız gerekir.

Ailesinde meme kanseri olanlar ilk kontrolünü ne zaman yaptırmalıdır?

25-26 yaşından sonra yıllık rutin ultrason takiplerinizi yaptırmalısınız. Genetik meme kanserlerinde ise ilk mamografi yaşı 26’dır. Ailesel meme kanseri riski altındaysanız 32-34 yaşlarından sonra mamografi ile takip edilmelisiniz.

Meme kanseri bulaşıcı mıdır?

Hiçbir kanser bulaşıcı değildir. Bir ailenin birçok bireyinde kanser görülmesi bu yanlış düşünceye sebep oluyor olabilir. Kişi kanser hastalığını başka bir kimseye bulaştıramaz. Ancak rahim ağzı (serviks), karaciğer kanseri gibi bazı kanserlerin nedenleri arasında virüsler vardır.

Mamografinin kanser oluşumuna etkisi var mı?

Mamografinin yararı, zararının çok üzerindedir. Bu nedenle mamografinin verdiği radyasyon asla vücut için bir zarar olarak değerlendirilmemelidir. 1960’lı yıllarda çok yüksek radyasyon oranına sahip olan teknolojilerde 30 sene mamografi ile takip edilen hastalarda mamografinin zararının, yararının çok altında olduğu tespit edilmiştir. Mamografiler ise o dönem teknolojilerden 10 kat daha az radyasyon vermektedir. MR’da da radyasyon olmadığı için hastaya herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Spor yapmak meme kanserine yakalanma riskini azaltır mı?

Günlük yaşam içinde kendinize uygun sporu tercih etmelisiniz. Birçok insan için yapılabilecek spor; düzenli ve tempolu bir yürüyüştür. Bununla birlikte yüzme, bisiklete binme, pilates, yoga gibi grupla veya tek başınıza yapılabileceğiniz egzersizleri tercih yapabilirsiniz.

Meme kanserinden korunmak için ne yapılabilinir?

Meme kanserinden tamamen korunmak söz konusu değil. Sigara ve alkolden uzak durmak, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak gibi değiştirilebilir faktörler ile görünme sıklığı azaltılabilir.

Meme kanserinden korunmak için ne yapılabilinir?

Şekerin direkt olarak meme kanseri ile bağlantısı yoktur. Meme kanserinden korunmak için ideal kilomuzda olmaya dikkat etmemiz yeterlidir.
Meme kanseri tedavisi alan kişi kalabalık ortamlardan uzaklaşmalı mı?
Meme kanseri tedavisi sürecinde kalabalık ortamlardan kaçınmak yerine daha çok sosyalleşme ve moral bulma olasılığı olan ortamlarda bulunulmalı. Tedavi sürecinde kalabalık ortamlardan mikrop kapmak gibi bir durum söz konusu değildir

Ailesinde meme kanseri olanlar ilk kontrolünü ne zaman yaptırmalıdır?

25-26 yaşından sonra yıllık rutin ultrason takiplerinizi yaptırmalısınız. Genetik meme kanserlerinde ise ilk mamografi yaşı 26’dır. Ailesel meme kanseri riski altındaysanız 32-34 yaşlarından sonra mamografi ile takip edilmelisiniz.

Ne zaman obezite ameliyatı için Hastaneye Yatmalıyım?

Genellikle herhangi bir yandaş hastalık yoksa obezite ameliyatları için aynı gün sabah erken veya yandaş hastalık varsa birgün öncesi hastaneye yatılmasını öneririz.

Obezite Ameliyatının süresi nedir?

Ameliyatlar genelde 60-90 dk kadar sürer. Hastanın ameliyata hazırlanması ve uyutulması 20-25 dk ve hastanın ameliyatdan sonra uyandırılması da 20-25 dk kadar sürer.

Ameliyatdan Sonra Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Tüp mide ameliyatından sonraki 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarının %45-90 oranında verebilir. Ameliyat sonrası kilo vermenin başarısı hastanın diyet ve egzersiz programına uymasıyla ilişkilidir. Tüp mide ameliyatından sonra 150 kg ile ameliyata girmiş bir hastanın 50-75 kg arasında kilo verebilmesi mümkündür.

Sigara ve Alkol kullanan birisi Obezite ameliyatından önce Sigara ve Alkolü bırakmalı mıdır?

Bütün obezite ameliyatlarından önce anestezi doktorumuza sigara-alkol alışkanlıklarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Ameliyat gününden 5 gün öncesinde sigaranın 15 gün öncesinde de alkol kullanımının bırakılması ameliyat esnasında daha rahat bir ameliyat geçirmenizi sağlayacağı unutulmamalıdır.

Obezite ameliyat Ekibinde kimler bulunur?

Obezite Cerrahı, Genel Cerrah, Anestezi Doktoru, Anestezi Hemşiresi, Anestezi Teknisyeni, Yardımcı Ameliyathane Personeli.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Ameliyatın hemen sonrasında ameliyathaneden henüz çıkmadan genellikle ağrı kesiciler yapılır. Ağrı kesicilerin etki etme süresi; hastadan hastaya değişen ağrı eşiği dozuyla orantılı olarak hafif ağrı olabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Yoğun Bakımda Kalırmıyım?

Ameliyatı sonrası Yoğun Bakım ihtiyacı çoğunlukla olmamaktadır. (İleri yaşa bağlı olarak kalp ve akciğer problemi olan hastalar yoğun bakıma alınabilirler.)

Ameliyat Sonrası Refakatçiye İhtiyacım olacak mı?

Obezite ameliyatı sonrası hastanın yanında refakatçi bulundurulmasını istenilir.

Obezite Ameliyatından Sonra Ne Kadar Hastanede Kalırım?

Obezite ameliyatlarından sonra hastanede kalış süresi hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle hasta 2 gün yatırılmaktadır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Banyo Ne zaman Yapabilirim?

Obezite ameliyatı sonrası 1 hafta sonrası banyo yapılabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Kilo Verilmesi hangi zamana kadar sürer?

Kilo verme Obezite ameliyatı sonrası yaklaşık 18 ay’a kadar devam eder. Kimi durumlarda hastalar fazlalık kilolarını daha erken verebilmekte ve kilo vermeleri daha erken dönemlerde sonlanabilmektedir.

Obezite Ameliyatından sonra Ne zaman Hamile Kalınabilir?

Asgari 18 ay sonra hamile kalınabilinir. Erken hamilelik durumunda yeterli beslenme sağlanamayacağından anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Normal Yaşantıma Dönülmesi Ne Kadar sürer?

Masa başı çalışılan işlerde 7 gün sonra işine dönebilir. Aşırı fiziksel aktivite gereken işlerde ve spora başlamak için ise en az 1 ay beklenmesi önerilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Ağrı Olur mu?

Ameliyatın hemen sonrasında ağrı kesiciler yapılmaktadır. Ağrı kesicilerin hastaya etki etme süresince; hastadan hastaya değişecek ağrı eşiği dozunda hafif ağrı olabilir.

Obezite Ameliyatından Sonra Ne Zaman Denize Girebilirim?

Ameliyat sonrası 1.ay da denize girilebilir.

Obezite Ameliyatından Ne Kadar Sonra Cinsel Yaşantıma Devam Edebilirim?

Ameliyat sonrası hastalara aşırı efor sarf edecekleri faaliyetlerden 2 hafta uzak durmaları önerilir.

Şeker ameliyatı (metabolik cerrahi) sonrası hastalık tekrar eder mi?

Şeker ameliyatı(diyabet) olmuş kişilerde yapılmış çalışmalarda 10 yıllık takip boyunca şeker hastalığının nüks etmediği görülmüştür. İnsülin direnci varlığı nedeniyle diyabeti olanlarda kalp krizi risklerinin artar. Kalp krizi geçiren kişilerin yarıdan çoğunun diyabet hastası olduğu görülmüştür. İnsülin direnci olanlarda metabolizma çalışması sistemi değişir, beden enerji sağlamak için yağ biriktirmeyi öngörür. Metabolik Cerrahi(Diyabet) ameliyatı ile geri döndürülme olasılığı bulunan sıkıntılı yapı ve organlarda büyük oranlarda düzelme gözlemlenilir. Tip 2 Diyabet (metabolik cerrahi) ameliyatı (gastrik bypass, transit bipartisyon, ileal interpozisyon) olan kişiler ameliyattan hemen sonra dahi şeker oranlarının düştüğünü ve hızlı bir iyileşme başladığını yaşarlar. Ameliyatı takiben kullandıkları iğneler bırakılır, diyabet ilaçları en çok 2 hafta içerisinde bırakmaya hazırlanır. Ayrıyeten ameliyat sonrası hipertansiyon için kullanılan ilaçlar dahi terkedilir yani metabolik sendromun etkileri ortadan kalkar.

Cerrahi Tedaviye Gerçekten Lüzumlu mudur?

Diyabetin(tip 2) ameliyattan başka kalıcı bir çözümü şu anki tıbbi imkanlarla yoktur. Günlük belirli zamanlarda yapılan insülinler yaşam konforunu azaltmaktadır. Bu açıdan şeker ameliyatları oldukça etkindir. Şeker ameliyatıyla hastalar hem çeker hastalığından hemde obeziteden kurtulurlar. Ameliyatla şeker hastalığının beden de meydana getirebileceği hasar(göz, kalp-damar hastalıkları) olasılığı önlenmektedir. Kazanılan doğru beslenme davranışı kişilerin yaşam boyu sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar.

Tip 2 diyabet Ameliyatının Süresi nedir?

Ortalama bir Şeker ameliyatı yapılan ameliyat yöntemine bağlı olarak 2-3 saat sürer. Operasyon süresi anesteziye bağımlı olarak değişebilmektedir.

Bu ameliyatla kaç kilo verilebilir?

Kilo verme miktarı kişiye göre değişebilir. Diyebet ameliyatı sonrası ilk zamanlarda kilo verme hızlı olmaktadır. Birinci ay sonrası fazlalık kiloların %10 unun kaybı hedeflenir. Kilo verme 1 ile 1,5 yıl arasında değişebilen zaman aralığındadır.Fazla kilonun %80 ni birinci yıl içinde verilir.

Ameliyat için yaş sınırlaması var mıdır?

Şeker ameliyatları 18 ile 75 yaş arasındaki bireylere uygulanmaktadır.

Ameliyat sonrası Kilo Verememe, Yeniden Kilo Almak, şeker düzensizliği mümkün müdür?

Diyabet ameliyatı sonrası kilo vermek ilk zamanlarda çok hızlı olur, 1. Yıl sonunda kilo verme yavaşlar. Bu süreçte kilo veriminde dönem dönem durmalar olabilir. Bu durumlarda hastanın diyetisyeni ile iletişime geçmesi gerekir. Böyle zamanda spor kilo verilmesi ve kas kütlesinin korunması için yardımcı olur. Nitekim şeker ameliyatı sonrası periyotta beslenmeyi öğrenmek açısından çok önem arzeder. Bu periyotta doğru beslenmeyi öğrenen hastalar ilerleyen dönemlerde tekrar kilo problemi yaşamamaktadır.

Şeker Ameliyatı Sonrası İşe ne zaman Dönebilirim?

İşe dönme süreciniz yapılan işe göre değişir. İşi Masa başında olanlar taburcu olduktan sonra ertesi gün işe dönebilir, işi ağır hastalar taburcu olduktan 1 hafta sonrası işbaşı yapabilirler.

İstirahat Raporu verilir mi?

Diyabet ameliyatı sonrası istirahat raporu öngörülebilir.

Ne zaman Doktor Kontrolleri Yapılır?

Ameliyat sonrası doktorla diyetisyen kontrolleri ilk 1 hafta, 2.hafta, 1 ay, 3. ay, 6 ve 12. aylarda yapılır.

Hamile Ne Zaman Kalınabilir?

Anne karnında bebeğin beslenmesi hamilelik boyunca önemlidir, anne ve bebeğin sağlığı için yeterli beslenme çok önemlidir. Diyabet ameliyatı sonrası alınan besin sınırlanacağı için vitamin mineral eksiklikleri olabilir. Bu durum anne ve bebeği olumsuz etkileyeceği için ameliyat sonrası 1 sene geçmesi uygundur.

Bebek Emziren Kadınlar şeker Ameliyatı Olabilir Mi?

Doğum sonrası birinci 6 ay bebek, ek gıdalara başlayıncaya değin şeker ameliyatı tavsiye edilmez. Ameliyat sonrası bebeğin ve annenin ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein, vitamin mineraller yeterli miktarda alınmadığı için hem anne hem bebek için sağlıklı bir durum değildir. Bebek anne sütüne ihtiyacı kalmadığı veya azaldığı zaman yapılan tetkiklerde herhangi bir engel görülmediğinde şeker ameliyatı yapılabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mide Botoksu nedir?

Midenin belirli bölgelerine endoskopik olarak yapılan enjeksiyon yöntemidir.Mide kas ve sinirlerinin blokajını sağlayan kilo verdirme yöntemidir.

Mide botoksu kaç kez yapılabilinir?

Bir kişiye Altı (6) ay arayla üç kez yapılabilinir.

Mide botoksu kaç kilo verdirir?

Bir uygulamada 10-20 kg arasında kilo kaybı sağlar.

Mide botoksu etkisi ne kadar devam eder?

Altı aya kadar devam eder.

Mide Balonu Uygulaması nedir?

Mideye endoskopik olarak ameliyatsız balon yerleştirme işlemidir.

Mide Balonu ile kaç kilo verilebilir?

15-40 kg arasında kilo kaybı sağlanır.

Şekerli Gıda tüketimi meme kanserine yol açar mı?

Şekerin direkt olarak meme kanseri ile bağlantısı yoktur. Meme kanserinden korunmak için ideal kilomuzda olmaya dikkat etmemiz yeterlidir.

Meme kanseri tedavisi alan kişi kalabalık ortamlardan uzaklaşmalı mı?

Meme kanseri tedavisi sürecinde kalabalık ortamlardan kaçınmak yerine daha çok sosyalleşme ve moral bulma olasılığı olan ortamlarda bulunulmalı. Tedavi sürecinde kalabalık ortamlardan mikrop kapmak gibi bir durum söz konusu değildir.

İlk mamografi ve ultrason kontrolünü kaç yaşında yaptırmalı?

35-40 yaş arasında bir kez mamografi ve ultrasonografi yaptırmalısınız. Bu, “Temel mamografi” olarak adlandırılır. 40 yaşından sonra ise rutin mamografi taraması yaptırmanız gerekir.

Ailesinde meme kanseri olanlar ilk kontrolünü ne zaman yaptırmalıdır?

25-26 yaşından sonra yıllık rutin ultrason takiplerinizi yaptırmalısınız. Genetik meme kanserlerinde ise ilk mamografi yaşı 26’dır. Ailesel meme kanseri riski altındaysanız 32-34 yaşlarından sonra mamografi ile takip edilmelisiniz.

Meme kanseri bulaşıcı mıdır?

Hiçbir kanser bulaşıcı değildir. Bir ailenin birçok bireyinde kanser görülmesi bu yanlış düşünceye sebep oluyor olabilir. Kişi kanser hastalığını başka bir kimseye bulaştıramaz. Ancak rahim ağzı (serviks), karaciğer kanseri gibi bazı kanserlerin nedenleri arasında virüsler vardır.

Mamografinin kanser oluşumuna etkisi var mı?

Mamografinin yararı, zararının çok üzerindedir. Bu nedenle mamografinin verdiği radyasyon asla vücut için bir zarar olarak değerlendirilmemelidir. 1960’lı yıllarda çok yüksek radyasyon oranına sahip olan teknolojilerde 30 sene mamografi ile takip edilen hastalarda mamografinin zararının, yararının çok altında olduğu tespit edilmiştir. Mamografiler ise o dönem teknolojilerden 10 kat daha az radyasyon vermektedir. MR’da da radyasyon olmadığı için hastaya herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Spor yapmak meme kanserine yakalanma riskini azaltır mı?

Günlük yaşam içinde kendinize uygun sporu tercih etmelisiniz. Birçok insan için yapılabilecek spor; düzenli ve tempolu bir yürüyüştür. Bununla birlikte yüzme, bisiklete binme, pilates, yoga gibi grupla veya tek başınıza yapılabileceğiniz egzersizleri tercih yapabilirsiniz.

Meme kanserinden korunmak için ne yapılabilinir?

Meme kanserinden tamamen korunmak söz konusu değil. Sigara ve alkolden uzak durmak, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak gibi değiştirilebilir faktörler ile görünme sıklığı azaltılabilir.

Meme kanserinden korunmak için ne yapılabilinir?

Şekerin direkt olarak meme kanseri ile bağlantısı yoktur. Meme kanserinden korunmak için ideal kilomuzda olmaya dikkat etmemiz yeterlidir.
Meme kanseri tedavisi alan kişi kalabalık ortamlardan uzaklaşmalı mı?
Meme kanseri tedavisi sürecinde kalabalık ortamlardan kaçınmak yerine daha çok sosyalleşme ve moral bulma olasılığı olan ortamlarda bulunulmalı. Tedavi sürecinde kalabalık ortamlardan mikrop kapmak gibi bir durum söz konusu değildir

Ailesinde meme kanseri olanlar ilk kontrolünü ne zaman yaptırmalıdır?

25-26 yaşından sonra yıllık rutin ultrason takiplerinizi yaptırmalısınız. Genetik meme kanserlerinde ise ilk mamografi yaşı 26’dır. Ailesel meme kanseri riski altındaysanız 32-34 yaşlarından sonra mamografi ile takip edilmelisiniz.

Ne zaman obezite ameliyatı için Hastaneye Yatmalıyım?

Genellikle herhangi bir yandaş hastalık yoksa obezite ameliyatları için aynı gün sabah erken veya yandaş hastalık varsa birgün öncesi hastaneye yatılmasını öneririz.

Obezite Ameliyatının süresi nedir?

Ameliyatlar genelde 60-90 dk kadar sürer. Hastanın ameliyata hazırlanması ve uyutulması 20-25 dk ve hastanın ameliyatdan sonra uyandırılması da 20-25 dk kadar sürer.

Ameliyatdan Sonra Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Tüp mide ameliyatından sonraki 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarının %45-90 oranında verebilir. Ameliyat sonrası kilo vermenin başarısı hastanın diyet ve egzersiz programına uymasıyla ilişkilidir. Tüp mide ameliyatından sonra 150 kg ile ameliyata girmiş bir hastanın 50-75 kg arasında kilo verebilmesi mümkündür.

Sigara ve Alkol kullanan birisi Obezite ameliyatından önce Sigara ve Alkolü bırakmalı mıdır?

Bütün obezite ameliyatlarından önce anestezi doktorumuza sigara-alkol alışkanlıklarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Ameliyat gününden 5 gün öncesinde sigaranın 15 gün öncesinde de alkol kullanımının bırakılması ameliyat esnasında daha rahat bir ameliyat geçirmenizi sağlayacağı unutulmamalıdır.

Obezite ameliyat Ekibinde kimler bulunur?

Obezite Cerrahı, Genel Cerrah, Anestezi Doktoru, Anestezi Hemşiresi, Anestezi Teknisyeni, Yardımcı Ameliyathane Personeli.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Ameliyatın hemen sonrasında ameliyathaneden henüz çıkmadan genellikle ağrı kesiciler yapılır. Ağrı kesicilerin etki etme süresi; hastadan hastaya değişen ağrı eşiği dozuyla orantılı olarak hafif ağrı olabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Yoğun Bakımda Kalırmıyım?

Ameliyatı sonrası Yoğun Bakım ihtiyacı çoğunlukla olmamaktadır. (İleri yaşa bağlı olarak kalp ve akciğer problemi olan hastalar yoğun bakıma alınabilirler.)

Ameliyat Sonrası Refakatçiye İhtiyacım olacak mı?

Obezite ameliyatı sonrası hastanın yanında refakatçi bulundurulmasını istenilir.

Obezite Ameliyatından Sonra Ne Kadar Hastanede Kalırım?

Obezite ameliyatlarından sonra hastanede kalış süresi hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle hasta 2 gün yatırılmaktadır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Banyo Ne zaman Yapabilirim?

Obezite ameliyatı sonrası 1 hafta sonrası banyo yapılabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Kilo Verilmesi hangi zamana kadar sürer?

Kilo verme Obezite ameliyatı sonrası yaklaşık 18 ay’a kadar devam eder. Kimi durumlarda hastalar fazlalık kilolarını daha erken verebilmekte ve kilo vermeleri daha erken dönemlerde sonlanabilmektedir.

Obezite Ameliyatından sonra Ne zaman Hamile Kalınabilir?

Asgari 18 ay sonra hamile kalınabilinir. Erken hamilelik durumunda yeterli beslenme sağlanamayacağından anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Normal Yaşantıma Dönülmesi Ne Kadar sürer?

Masa başı çalışılan işlerde 7 gün sonra işine dönebilir. Aşırı fiziksel aktivite gereken işlerde ve spora başlamak için ise en az 1 ay beklenmesi önerilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Ağrı Olur mu?

Ameliyatın hemen sonrasında ağrı kesiciler yapılmaktadır. Ağrı kesicilerin hastaya etki etme süresince; hastadan hastaya değişecek ağrı eşiği dozunda hafif ağrı olabilir.

Obezite Ameliyatından Sonra Ne Zaman Denize Girebilirim?

Ameliyat sonrası 1.ay da denize girilebilir.

Obezite Ameliyatından Ne Kadar Sonra Cinsel Yaşantıma Devam Edebilirim?

Ameliyat sonrası hastalara aşırı efor sarf edecekleri faaliyetlerden 2 hafta uzak durmaları önerilir.

Şeker ameliyatı (metabolik cerrahi) sonrası hastalık tekrar eder mi?

Şeker ameliyatı(diyabet) olmuş kişilerde yapılmış çalışmalarda 10 yıllık takip boyunca şeker hastalığının nüks etmediği görülmüştür. İnsülin direnci varlığı nedeniyle diyabeti olanlarda kalp krizi risklerinin artar. Kalp krizi geçiren kişilerin yarıdan çoğunun diyabet hastası olduğu görülmüştür. İnsülin direnci olanlarda metabolizma çalışması sistemi değişir, beden enerji sağlamak için yağ biriktirmeyi öngörür. Metabolik Cerrahi(Diyabet) ameliyatı ile geri döndürülme olasılığı bulunan sıkıntılı yapı ve organlarda büyük oranlarda düzelme gözlemlenilir. Tip 2 Diyabet (metabolik cerrahi) ameliyatı (gastrik bypass, transit bipartisyon, ileal interpozisyon) olan kişiler ameliyattan hemen sonra dahi şeker oranlarının düştüğünü ve hızlı bir iyileşme başladığını yaşarlar. Ameliyatı takiben kullandıkları iğneler bırakılır, diyabet ilaçları en çok 2 hafta içerisinde bırakmaya hazırlanır. Ayrıyeten ameliyat sonrası hipertansiyon için kullanılan ilaçlar dahi terkedilir yani metabolik sendromun etkileri ortadan kalkar.

Cerrahi Tedaviye Gerçekten Lüzumlu mudur?

Diyabetin(tip 2) ameliyattan başka kalıcı bir çözümü şu anki tıbbi imkanlarla yoktur. Günlük belirli zamanlarda yapılan insülinler yaşam konforunu azaltmaktadır. Bu açıdan şeker ameliyatları oldukça etkindir. Şeker ameliyatıyla hastalar hem çeker hastalığından hemde obeziteden kurtulurlar. Ameliyatla şeker hastalığının beden de meydana getirebileceği hasar(göz, kalp-damar hastalıkları) olasılığı önlenmektedir. Kazanılan doğru beslenme davranışı kişilerin yaşam boyu sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar.

Tip 2 diyabet Ameliyatının Süresi nedir?

Ortalama bir Şeker ameliyatı yapılan ameliyat yöntemine bağlı olarak 2-3 saat sürer. Operasyon süresi anesteziye bağımlı olarak değişebilmektedir.

Bu ameliyatla kaç kilo verilebilir?

Kilo verme miktarı kişiye göre değişebilir. Diyebet ameliyatı sonrası ilk zamanlarda kilo verme hızlı olmaktadır. Birinci ay sonrası fazlalık kiloların %10 unun kaybı hedeflenir. Kilo verme 1 ile 1,5 yıl arasında değişebilen zaman aralığındadır.Fazla kilonun %80 ni birinci yıl içinde verilir.

Ameliyat için yaş sınırlaması var mıdır?

Şeker ameliyatları 18 ile 75 yaş arasındaki bireylere uygulanmaktadır.

Ameliyat sonrası Kilo Verememe, Yeniden Kilo Almak, şeker düzensizliği mümkün müdür?

Diyabet ameliyatı sonrası kilo vermek ilk zamanlarda çok hızlı olur, 1. Yıl sonunda kilo verme yavaşlar. Bu süreçte kilo veriminde dönem dönem durmalar olabilir. Bu durumlarda hastanın diyetisyeni ile iletişime geçmesi gerekir. Böyle zamanda spor kilo verilmesi ve kas kütlesinin korunması için yardımcı olur. Nitekim şeker ameliyatı sonrası periyotta beslenmeyi öğrenmek açısından çok önem arzeder. Bu periyotta doğru beslenmeyi öğrenen hastalar ilerleyen dönemlerde tekrar kilo problemi yaşamamaktadır.

Şeker Ameliyatı Sonrası İşe ne zaman Dönebilirim?

İşe dönme süreciniz yapılan işe göre değişir. İşi Masa başında olanlar taburcu olduktan sonra ertesi gün işe dönebilir, işi ağır hastalar taburcu olduktan 1 hafta sonrası işbaşı yapabilirler.

İstirahat Raporu verilir mi?

Diyabet ameliyatı sonrası istirahat raporu öngörülebilir.

Ne zaman Doktor Kontrolleri Yapılır?

Ameliyat sonrası doktorla diyetisyen kontrolleri ilk 1 hafta, 2.hafta, 1 ay, 3. ay, 6 ve 12. aylarda yapılır.

Hamile Ne Zaman Kalınabilir?

Anne karnında bebeğin beslenmesi hamilelik boyunca önemlidir, anne ve bebeğin sağlığı için yeterli beslenme çok önemlidir. Diyabet ameliyatı sonrası alınan besin sınırlanacağı için vitamin mineral eksiklikleri olabilir. Bu durum anne ve bebeği olumsuz etkileyeceği için ameliyat sonrası 1 sene geçmesi uygundur.

Bebek Emziren Kadınlar şeker Ameliyatı Olabilir Mi?

Doğum sonrası birinci 6 ay bebek, ek gıdalara başlayıncaya değin şeker ameliyatı tavsiye edilmez. Ameliyat sonrası bebeğin ve annenin ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein, vitamin mineraller yeterli miktarda alınmadığı için hem anne hem bebek için sağlıklı bir durum değildir. Bebek anne sütüne ihtiyacı kalmadığı veya azaldığı zaman yapılan tetkiklerde herhangi bir engel görülmediğinde şeker ameliyatı yapılabilir.

Diyet yaparken yüzüm çöküyor, neden istediğim bölgeden kilo veremiyorum?

Yağ hücrelerinin yoğun olduğu yerleri genetik yapınız belirler. Dengeli bir diyet ve spor ile sorunlu bölgeleri eritmek / inceltmek mümkündür. Yalnız diyet yaparak, alınan enerji miktarını çok fazla kısıtlayarak kilo verme çabası, bedenin incelmesinden ziyade, yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır.

İdeal kilo kaybı ne kadar olmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) haftalık kilo kaybının 0.5 – 1.0 kg. arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. Eğer ki birey ağır derecede şişman ise veya obeziteye bağlı birtakım komplikasyonlar söz konusu ise; kontrollü olarak haftada 1.5 kg. kilo kaybını uygun görmektedir. Ayda 4 – 6 kg. üzerindeki ağırlık kaybı metabolik olarak birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Sadece salata yediğim halde neden kilo veremiyorum?

Sadece sebzelerle beslenmek yeterli protein alınamamasına ve vücuttaki kasların kısmen kaybına yol açar. Bu da metabolizma hızının düşmesine yani daha az enerji harcamamıza yol açar. Sonuçta aç kalınmasına rağmen kilo verilememektedir. Farklı besin gruplarından çeşitlilik sağlayarak enerji açısından aşırıya kaçmadan beslenmek ve spor ile diyeti desteklemek, kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Obezite tedavi çeşitleri nelerdir?

Diyet tedavisi
Egzersiz tedavisi
Davranış değişikliği tedavisi
Farmakolojik tedavi
Cerrahi tedavisi

Zayıflama çayları ve bitkisel çaylar zayıflatır mı?

Bu tür çayların vücuttan su atılımını hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır. Dolayısıyla kullanımları ile birlikte vücuttan fazla miktarda su idrarla dışarı atılacaktır. Bu durum, kişi tarafından zayıflama olarak algılanacaktır. Su içildiğinde tekrar eski kiloya geri ulaşılmaktadır.

Çok fazla kahve tüketmek metabolizma hızını artırır mı?

Kahvenin içindeki kafeinin metabolizma hızını artırıcı etkisi vardır. Fakat içeriğindeki kafein uyarıcı bir madde olduğu için bağımlılık yapıcı özelliği de vardır. Bu yüzden kahve tüketimini günlük 2 fincan ile sınırlamak doğru olacaktır.

Limonlu su içmek zayıflatır mı?

Birçok araştırma limonun kilo kaybı için sihirli bir ilaç olduğu fikrini desteklemese de içerdiği C vitamini ile vücuttaki yağı metabolize edebileceğine dair bazı araştırmalar var. Limon, içeriğindeki diğer bileşiklerle kilo kaybının ötesinde C vitamini deposudur.

Kahvaltı neden önemlidir?

Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beynin kullanacağı enerjide azalma olur. Bu durumda yorgunluk baş ağrısı dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Çocuklarda okul başarısı düşer. Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır.

Ekmek yemiyorum neden kilo veremiyorum?

Ekmeği kesmiş olabilirsiniz fakat ekmek yerine onunla aynı grupta olan ve ondan daha zararlı olan hamur işleri ve şekerli gıdalara yöneliyorsanız, doğal olarak kilo veremezsiniz. Amacınız her besin grubundan tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek olmalıdır.

Ne kadar spor yapmam gerekiyor?

Spor yapmak için, spor salonuna yazılmanıza gerek yok. Vakit buluyorsanız günlük 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler bu dönemde yeterli olacaktır. Yok ben vakit bulamam diyorsanız o zaman hayatınızın içini hareketlendirebilirsiniz. İneceğiniz yerden bir durak önce inin ya da asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanın.

Ödem için ne yapmam gerekir?

Herhangi bir sağlık problemine bağlı ödem gelişmediyse beslenme programınızı gözden geçirmeniz gerekir. Aşırı tuz tüketimi ödeme sebep olur. Turşu, soya sosu, salamura yiyecekler, tuzlu zeytin gibi aşırı sodyum içeren besinleri de azaltmanız gerekir. Su tüketiminizi artırabilirsiniz. Kızarmış besinlerin tüketiminde kontrollü olmalı, rezene, kimyon gibi baharatların kullanımını artırmalısınız.